Bóg z tymi, którzy Go miłują,

współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Rz 8,28

· UCZESTNICY DEBAT

Zmień język

         ks. dr Marek Chrzanowski FDP

obecnie odpowiedzialny za Instytut Życia Konsekrowanego dla dziewcząt i kobiet. Kapłan posługujący w Centrum Rekolekcyjno – Konferencyjnym Świętego Alojzego Orione w Zduńskiej Woli


Urodził się w Rawie Mazowieckiej. Z domu rodzinnego, przepełnionego miłością, wyniósł umiejętność słuchania drugiego człowieka, wrażliwość i miłość.

W 1981 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł doktora. Przez wiele lat był ojcem duchownym i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Pełnił również funkcję wiceprowincjała oraz dyrektora Domu Misyjnego i WSD Księży Orionistów.

Wydał 9 tomików wierszy:
„W promieniach nocy (1996), „Niebo i chleb powszedni” (1997), „Dziwne Boga ogrody (2000), „...i światłem stanie się mrok” (2004), „Krajobrazy miłości” (2005), „Ślady na sercu” (2006), „Diamenty i łzy” (2008), „Dotykanie błękitu” (2011), „Szafirowe jeziora” (2014).

Zostały również wydane opowiadania „Szukając miłości (2010), rozważania Bożego Słowa na niedzielę i święta „Kołysanie Słowa” (2011), medytacje dla kobiet „Odbijam się w Twoich oczach – Jestem” (2013), rozważania drogi krzyżowej „Nasze krzyżowe drogi” (2014) i opowiadania „Ślady miłości” (2015).

Ukazały się trzy płyty z jego wierszami w wykonaniu m.in: Małgosi Kożuchowskiej, Pawła Królikowskiego, Justyny Majkowskiej, Jakuba Tomalaka.

W 2015 r została wydana płyta pt: „Miłość jest...” z wierszami ks. Marka w wykonaniu Laury Breszki, Anny Czartoryskiej, Laury Samojłowicz, Olgi Frycz, Anny Próchniak i Antka Królikowskiego. Muzyka towarzysząca utworom jest dziełem Janka Królikowskiego.

Ukazały się również komentarze do Ewangelii na każdy dzień „Kawa z niebem” (2016) oraz dwie powieści: „Spotkaliśmy się za wcześnie” (2016) i „Pod niebem pełnym zapytania” (2018).

Ostatnie dwie publikacje to wywiad – rzeka „Przeżyć, by żyć” (2018) oraz „Tylko spokój może nas uratować” (2019) - rozmowy o kobietach ojca – Pawła Królikowskiego; syna – Jana Królikowskiego i księdza.

Od 2016 roku wraz z panią redaktor Małgorzatą Kownacką prowadził audycję w Radiowej Jedynce pt.: „Idę do Ciebie z miłością”.